Odontologė atsako į 9 mamiškus klausimus apie vaikų dantų priežiūrą| babyblog.lt

Sveikos mielosios,

kiekviena iš mūsų turime tikrai nemažai klausimų apie mūsų mažiausiųjų dantukų priežiūrą. Tad, šį kartą pabandžiau „išgauti“ pačius nuoširdžiausius ir tikrai nuostabios odontologės atsakymus į mano, kaip mamos, klausimus. Tikiuosi, kad ši informacija Jums pravers, o patarimų nepamiršite ir pasinaudosite juos kasdien:)

 1. Kada tinkamiausias laikas pirmam vizitui pas odontologą?

Kviečiu aplankyti savo odontologą tik išdygus pirmajam dantukui. Pirmasis apsilankymas skirtas tėvų informavimui, kaip išlaikyti dantis sveikus, priemonių burnos higienai parinkimui ir atsakyti į iškilusius tėvų klausimus. Odontologui įvertinus jūsų vaiko riziką susirgti dantų ėduonimi paskiriama atitinkamos sudėties dantų pasta, kartais papildomos priemonės, taip pat rekomenduojama atvykti pakartotiniams profilaktiniams vizitams po 3-12 mėn (priklausomai nuo rizikos susirgti ėduonimi laipsnio).

 

 1. Kada reiktų pradėti prižiūrėti dantis, naudoti dantų pastą, dantų šepetėlius?

Dantų priežiūra prasideda tik jiems išdygus. Iki kol vaikui sueis 7-8 metai tėvai turėtų valyti vaikams dantis du kartus per dieną su dantų pastą, kurią turėtų rekomenduoti gydantis odontologas pagal individualius poreikius. Šepetėlis turėtų būti minkštais šereliais (soft).

 

 1. Tai vis dėlto, kuri pasta yra rekomenduojama mažamečiams vaikams su ar be floro ir kodėl?

Pagal Lietuvos Odontologų Rūmų rekomendacijas nuo pirmojo danties išdygimo iki 3 metų turėtų būti naudojama dantų pastą su mažesniu kiekiu fluoridų (500 pp F), bet jei gydytojas nustato padidėjusią riziką susirgti ėduonimi arba jau randa ėduonies pažeidimų tuomet ir tokio amžiaus vaikui skiriama 1000 ppm F turinti pasta. Nuo 3 metų priklausomai nuo rizikos susirgti ėduonimi skiriama 1000 arba 1450 ppm F turinčios dantų pastos. Pastos kiekis ant šepetėlio turi būti itin mažas, kaip mažas žirniukas.

Fluoridas stiprina emalį, jį remineralizuoja – atstato jau pažeistą, stabdo ėduonies plitimą.

 

 1. Labai dažnas atvejis, kad ant vaikų dantų ar prie pat dantenų atsiranda pageltonavimai, kurie sunkiai su šepetėliu nusivalo, kas tai ir ką reiktų daryti, kad jų nebūtų?

Tai gali būti arba apnašos, kurios susikaupė nekruopščiai valant dantis, arba jau ėduonies pažeidimai, kurie būna įvairių spalvų: nuo baltos kaip kreida iki rudos/juodos spalvos. Kad būtų nuvalomi visi dantų paviršiai rekomenduojama naudoti šluojamuosius ir sukamuosius judesiu, šepetėliu šereliais braukiant ne tik per dantį bet ir dantenas, tokiu būdu nusivalo ir sritis prie dantenų.

Pastebėjus bet kokius pakitimus ant dantų ar dantenų reikėtų kreiptis į specialistą – vaikų odontologą. Konsultacijos metu įvertinama situacija, nustatoma diagnozė ir paskiriamas gydymas. Jei tai tik apnašos – tereikia jas nuvalyti ir apmokyti tėvelius kaip teisingai išvalyti šias sritis. Kitais atvejais skiriamas gydymas, kuris gali būti ir be gręžimo: individualios burnos higienos apmokymas, priemonių parinkimas, dantų pastos su padidintu kiekiu fluoridų (1000 arba 1450 ppm F priklausomai nuo amžiaus), dantų kremai, skalavimo skysčiai, profesionalūs fluoro lakai. Tačiau kartais to nepakanka ir yra paskiriamas gydymas dantis plombuojant.

 

 1. Kokiais būdais galima gydyti ėduonį ypač mažiems vaikams?

Jei vaikas itin mažas, nesileidžia net apžiūrimas arba turi per mažai kantrybės, nesusikaupia ilgiau nei kelios minutės, galbūt turi baimės iš praeitų negatyvių patyrimų odontologo kabinete, rekomenduojamas dantų gydymas taikant sedaciją arba bendrinę nejautrą. Gydymą turėtų paskirti specialistas – gydytojas vaikų odontologas.

Tačiau kartais net ir mažą vaiką pavyksta įkalbinti, prišnekinti ir jis leidžia atlikti nedideles procedūras. Nuo 4 metų su dauguma vaikų jau eina susitarti dėl gydymo.

 

 1. Vaikas nesileidžia niekaip išvalyti dantų, ko mamai imtis?

Dantų valymas gali būti tiesiog techninis veiksmas – imu šepetėlį, 2 minutes valau. Bet vaikui dažniausiai tai – neįdomu, nepatinka ir jis priešinasi. Siūlau pažiūrėti į šią pareigą šiek tiek kūrybingiau: padarykite taip, kad vaikas galvotų, jog žaidžiate. Valymo metu jį girkite, pasakokite istorijas, pasakas, bandykite balsu ir intonacija sudominti, gal net ir dainą galite sudainuoti. Dainuoti galite apie valomus dantukus arba tiesiog savo arba vaiko mėgstamiausias dainas . Įdarbinkite išmaniuosius įrenginius ir valymo metu klausykitės arba žiūrėkite įvairius video.

Taip pat svarbi vaiko padėtis valymo metu. Jei vaikutis dar visai mažas, geriausia jį pasiguldyti ant kelių arba lovos. Gulint vaikui, mes geriau matome visus jo dantukus ir taip galime užtikrinti kruopštų jų išvalymą. Idealu, jei valymo metu būtų du suaugusieji: vienas užsiima dėmesio atitraukimu istorijomis ir dainomis bei padeda palaikyti vaikučio rankytes, o kitas valo dantis.

 

 1. Ar prastai prižiūrimi pieniniai dantukai turi įtakos nuolatiniams dantims?

„Sugedę“ ir negydomi pieniai dantys gali skaudėti, taip sukeliamas vaikui nemalonus potyris, vaikui pasidaro sunku kramtyti. Apie stipriai sugedusio danties šaknis susidaro uždegimas, formuojasi pūlinys, kuris gali pakenkti nuolatinio danties fomavimuisi. Sunkiais atvejais nuolatiniai dantys gali išdygti silpni (emalis būna netaisyklingai susiformavęs), ne savo vietoje (kreivai) arba išvis neišdygti.

 

 1. Kokie patarimai, kad dantukai būtų sveiki ir negestų?

Pieninius dantis lygiai taip pat kaip ir nuolatinius reikia kruopščiai valyti du kartus per dieną su dantų pasta, minkštų šerelių dantų šepetėliu. Pastą rinktis ne pagal pakuotės spalvingumą ar reklamą, o pagal sudėtį. Fluoridų koncentraciją pastoje turėtų paskirti odontologas kiekvienam vaikui individualiai.

Labai svarbus dantų sveikatai faktorius – vaiko mityba. Turėtume vengti gausaus lengvai skaidomų angliavandenių (cukrų) vartojimo, pridėtinio cukraus turinčių produktų (pvz. pomidorų padažas, jogurtai, sulčių gėrimai). Saldus, lipnus ar rūgštus maistas turi neigiamą įtaką dantims, jei tokio maisto valgysime daug ir dažnai, galime sulaukti dantų ligų. Kad lengviau būtų nuspręsti kada valgom dantims „blogą“ maistą, pabandykite laikytis „Saldumynai šeštadieniais“ principo: visą savaitę vengiame saldžių produktų, jei jų gauname ar nusiperkame, dedame juos į saldainių taupyklę/banką. Atėjus šeštadieniui, galime mėgautis visu jos turiniu. Vakare taupyklė vėl užsidaro ir kaupia gardėsius kitam šeštadieniui. Jei netinka šeštadienis, galite pasirinkti bet kurią kitą savaitės dieną.

Reguliariai lankykitės pas savo odontologą profilaktiniams patikrinimams, net jei patiems atrodo, kad dantys sveiki, nieko vaikui neskauda ir panašiai. Odontologui pastebėjus ankstyvus dantų ligos požymius galimas daug lengvesnis problemos sprendimas (pastebėjus „skylę“ jau reikalingas danties gręžimas, plombavimas).

 

 1. Kaip dažnai reiktų apsilankyti profilaktiškai pas odontologą.

Jei dantukai sveiki, kruopščiai valomi du kartus per dieną su fluoridų turinčia pasta, vaikas retai mėgaujasi saldumynais, tuomet profilaktiškai reikėtų lankytis kas 6 -12 mėn. Bet jei yra pakitimų ant dantukų, vaikas nesileidžia kruopščiai jų išvalyti, dažnai užkandžiauja angliavandenių gausiu maistu, rekomenduojama lankytis profilaktiškai kas 3 mėn.

 

Gydytoja vaikų odontologė Lina Džiaugytė

Klinika Amicus dentis

6 Komentarai

 1. Inga
  2018-08-30 / 10:24

  labai geras straipsnis. aciu!

 2. Erika
  2019-07-16 / 20:36

  Man labai idomu ar pieniniams dantukams patikrinti ir esant reikalui gydyti butinas vaiku odontologas, ar puikiai ta padarys ir malonus suaugusiu zmoniu dantu gydytojas?

 3. Vilma
  2020-10-29 / 10:08

  Labai gerai, kad tokios temos rasomos. Odontologai siandien nebeatrodo toks baubas kaip buvo sovietmeciu. Ir manau, jog tevai tikrai daug atsakingiau rupinasi vaiku burnos sveikata

 4. Jolita
  2021-06-24 / 9:45

  Labai gerai, jei vaikas pirmojo vizito metu neisgasdinamas ir nuvesti patikrinti dantuku netampa didziuliu issukiu. Patogu, kuomet klinikos naudoja pacientu registracijos valdymo sistema ir teikia elektronines registracijos paslaugas. Gali ramiai susiplanuoti busimus vizitus.

 5. Vaiva
  2022-01-31 / 16:47

  Mes nuo pat mažens lankomės dentaura.lt klinikoje. Teko jau ir taisyti, nes ko gero iš prigimties dantukai nėra tvirti, tačiau svarbiausia, kad vaikiukas nebijo ir leidžiasi apžiūrimas.

 6. Anonimas
  2023-12-28 / 9:24

  ar esate apdraudusi save ir savo vaikus? kokiu būdu? gyvybės draudimas, gal kažkas su investicijomis? domiuosi variantais, gal čia geras variantas..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.